Sokunk kedvenc téli csemegéje a gesztenyepüré, ám legtöbben nem sok mindent tudunk róla, pedig érdemes. Ezt az 5 dolgot mindenesetre.
1. Tele van vitaminnal és ásványianyaggal
Vitaminok és ásványi anyagok közül a nyers gesztenyében említésre méltó a B1-, B2-, B6-, C-vitamin, E-vitamin, kálium, magnézium, vas, réz, foszfor tartalom. Tehát nem csak isteni finom a gesztenyepüré, de a szervezet számára is hasznos, főleg így télben járva.
2. Szinte csak a magyarok ismerik
Hazánkon kívül nem igazán találkozhatsz a gesztenyepürével, de ha mégis, általában magyar vonatkozásban. Ráadásul képzeld el, a szelídgesztenye Magyarország leghosszabb életű gyümölcsfaja, akár 6-700 éves példányai is előfordulnak. A monda szerint egyébként Beatrix királyné hozta be a szelídgesztenyét a XV. században Itáliából a magyar királyi udvarba.
Kíváncsi vagy a maradék 3 infóra? Olvasd el!
Egy ókori római mondás szerint, ott van optimális életfeltétel az ember számára, ahol a szelídgesztenye megél.
3. Hosszú időre energiával lát el
A többi diófélével összehasonlítva sokkal kevesebb zsírt és fehérjét tartalmaz, ami miatt energiatartalma is jóval alacsonyabb A Maroni gesztenye 163 kcal/100 g energiát tartalmaz és javarészt összetett szénhidrátból áll. Ennek előnye, hogy lassan emeli meg majd csökkenti vissza a vércukorszintet, vagyis hosszú ideig adagolj a test számára fontos energiát. Fogyasztása az egészséges testsúly fenntartásához is hozzájárulhat.
4. A szelíd éltet, a vad mérgez
Nem mindegyik gesztenyéből készíthető gesztenyepüré, hiszen van a vad- és szelídgesztenye, de nem szabad összetéveszteni őket. A vadgesztenye termése kifejezetten mérgező, tehát csak a szelídgesztenyéből - más néven maróniból - készült ételek ehetők. A vadgesztenyét csak dekoráció célból használjuk fel, de nehogy ételen. Emlékszel még a gesztenyefigurákra? :)
5. Zsírszegény
Gondoltad volna, hogy a mandulában vagy a földimogyoróban közel 40-szer annyi zsír van, mint a gesztenyében? 100 g Maroni gesztenye 1,6 g-ot tartalmaz. Ez lehetővé teszi zsír-, és energiaszegény étrendekben való alkalmazását. Testsúlycsökkentő étrendekbe és alacsony energiatartalmú diétákba a natúr gesztenye és az abból készült gesztenye alapú ételek jól beilleszthetőek.
A mandulában vagy a földimogyoróban közel 40-szer annyi zsír van, mint a gesztenyében.
Természetesen az alacsony zsírtartalom csak a natúr gesztenyére vonatkozik, a pürét koronázó tejszín bizony jócskán hemzseg a zsírtól, hacsak nem zsírszegény verziót választunk.
Te szereted a gesztenyepürét?
Fotók: basteln-mit-kindern.me, theminimalistvegan.com/